چهارشنبه ٢٣ خرداد ١٤٠٣
بروزرسانی
1403/03/19
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2812 | کل بازدید : 644685 
صفحه اصلي > درباره ما > معرفی 
معرفی
 

تاریخچه و موافقت نهایی مرکز

مرکز تحقیقات سالمندی

 سالمندان جزء گروه های آسیب پذیر هر جامعه محسوب مي شوند، به طوری که با افزايش سن تغييراتي در ابعاد مختلف از جمله کاهش توان جسماني و قواي مغزي، بروز حالات روحی و رواني، بيماريهاي مزمن و تغيير در ساز و كارهاي فعاليت جنسي، مفاصل، ديابت، انواع سرطانها، بيماريهاي قلبي، ضعف پيري، پيرچشمي و اختلالات بينايي، مشکلات اسكلتي- عضلاني، عدم تعادل در راه رفتن، كاهش بافت استخواني و پوكي استخوان و مصرف داروها به وجود خواهد آمد.

ﻃﺒﻖ ﺑﺮآورد ﺳﺎزﻣﺎن ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺑﻬﺪاﺷﺖ، جمعیت سالمندان دنیا (افراد 60 سال یا بالاتر) در حال حاضر 962 میلیون نفر بوده و با رشد سالانه 3 درصد تا سال 2050  به بیش از 3 میلیارد نفر خواهد رسید. بطور کلی 13 درصد جمعیت جهان در حال حاضر سالمند می باشند.

در ایران، بر اساس سرشماری سال 1395، جمعیت سالمندان 9.3 درصد می باشد. اگر چه افزایش جمعیت سالمندان جوامع بدنبال افزایش طول عمر انسانها، نشان دهنده موفقیت کشورها در عرصه های بهداشت، درمان و اقتصاد می باشد در عین حال سیاستگذاران را با چالش هایی روبرو می کند.

در این راستا مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به عنوان یکی از مراکز معتبر و اصلی در کشور با انجام تحقیقات در حوزه مسائل بیولوژیکی، جسمی روانی و اجتماعی سالمندان در سطح جامعه و تولید، انتشار و کاربرد دانش نوین در حیطه سالمندی به منظور ارتقاء سلامت و کیفیت زندگی سالمندان می باشد.

این مرکز با تربیت نیروی متخصص و ترغیب، تشویق و به کارگیری و محققین مشارکت و همکاری با مراکز تحقیقاتی و آموزشی، سازمان های ملی و بین المللی از طریق مشاوره در سیاست گذاری برنامه های کشور به ارتقاء همه جانبه سلامت سالمندی جامعه کمک می نماید.

مرکز تحقیقات سالمندی اولین و تنها مرکز تحقیقات سالمندی مصوب وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی در بهمن ماه 1380 تاسیس گردید و از طریق انجام پژوهش و برگزاری دوره های آموزشی شروع به کار نمود. در اردیبهشت ماه سال 1383 توسط شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی موافقت اصولی و در تیرماه 1387 موافقت قطعی خود را دریافت نمود.

مهمترین فعالیت مرکز حمایت از طرح های تحقیقاتی در حوزه جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان، راه اندازی کوهورت از میانسالی تا سالمندی ایران ، کمک به تاسیس انجمن علمی سالمند شناسی طب سالمندی ایران ، برگزاری دوره دکتری پژوهشی سالمندی و فصلنامه علمی پژوهشی سالمندان ایران در بر گیرنده مقالات علوم اجتماعی، روانشناختی، پزشکی و پیرا پزشکی مرتبط با مسائل سالمندان می باشد و  در پايگاه هاي Web of  Scienceو Scopus نمايه مي شود. 
   دانلود فایل : موافقت نهایی مرکز.jpg           حجم فایل 369 KB

 

دسترسی سریع
 

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی

کتابخانه مرکزی
انتشارات دانشگاه
سامانه علم سنجی
کتابخانه دیجیتال
سامانه نوپا 
DSpace
 

 

آدرس : اوین بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، مرکز تحقیقات سالمندی

کد پستی: 1985713834

تلفنهای مرکز: 22180154-021

پست الکترونیک: IRCA@uswr.ac.ir

 

 

دانشگاه علوم توانبخشی وسلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریفرم ارتباطآرشیو اخبارنقشه سایت
Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences