يکشنبه ٢٩ فروردين ١٤٠٠
بروزرسانی
1400/01/17
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 10816 | کل بازدید : 509576 
صفحه اصلي > اخبار 
اخبار > احساس تنهايي و مشكلات روان شناختي برخي سالمندان در ايام كرونا
 


 

احساس تنهايي و مشكلات روان شناختي برخي سالمندان در ايام كرونا

احساس تنهايي و مشكلات روان شناختي برخي سالمندان در ايام كرونا

استاد دانشگاه علوم توانبخشي و سلامت اجتماعي ضمن تشريح مشكلات سالمندان در دوران كرونا گفت: براي اكثريت سالمندان، احساس تنهايي تجربه اي است كه در ايام قرنطينه بيان مي شود، اما براي عده اي اين احساس تنهايي با مشكلات روان شناختي مانند افسردگي و يا اضطراب همراه بوده كه عدم داشتن ملاقات هفتگي با ...

نسيبه زنجري در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به مشكلات سالمندان در دوره كرونا طي يكسال اخير بيان كرد: سالمندان به دليل ابتلا به بيماري هايي مانند فشار خون و ديابت جز, گروه هاي آسيب پذير در دوران شيوع كرونا معرفي شدند. به همين دليل در راهنماهاي بين المللي و ملي تاكيد بيشتري بر قرنطينه و فاصله اجتماعي بيشتر براي سالمندان مطرح شده است.

وي با بيان اينكه قرنطينه مشكلات متعددي را براي سالمندان در دنيا و همچنين ايران به همراه داشت، اظهار كرد: براي اكثريت سالمندان، احساس تنهايي تجربه اي است كه در ايام قرنطينه بيان مي شود، اما براي عده اي اين احساس تنهايي با مشكلات روان شناختي مانند افسردگي و يا اضطراب همراه بوده كه عدم داشتن ملاقات هفتگي با فرزندان، نبود اوقات فراغت و گشت و گذار در بيرون از منزل و ترس از ابتلاي خود و يا عزيزانشان به ويروس كرونا از عوامل موثر بر مشكلات سلامت روان سالمندان است.

اين استاد دانشگاه علوم توانبخشي و سلامت اجتماعي ادامه داد: همچنين با توجه به عدم آشنايي نسل حاضر سالمندان با تكنولوژي، مشكل سواد ديجيتال در برقراري ارتباط و خريد آنلاين نيز براي سالمندان بيشتر جلوه كرد، البته از سويي ديگر اين وضعيت تبديل به فرصتي براي دوستي با تكنولوژي هاي جديد و ارتقاي مهارت ديجيتال تعدادي از سالمندان شد.

زنجري با بيان اينكه مشكلات دوران كرونا براي سالمندانِ آسيب پذير مانند سالمندان فقير، تنها و يا داراي معلوليت و ناتواني بيشتر بوده است، افزود: سالمندان فقير كسب و كارهاي كوچك خود را از دست داده اند و گذران زندگي در اين ايام برايشان سخت تر شده است. سالمندان تنها و يا داراي معلوليت براي خريد مايحتاج روزانه و يا تامين دارو مشكلات متعددي داشته اند. مشكل مهم ديگر، سالمنداني بوده اند كه نياز به مراقبت دارند و مراقبان غيررسمي (خانوادگي) و مراقبان رسمي هر دو در حيطه مسئوليتي مراقبت خود و رفت و آمد به منزل والدين سالمند و رعايت پروتكل هاي بهداشتي مشكلات متعددي داشته اند.

وي در ادامه به تاثير كرونا بر سلامت روحي و رواني سالمندان طي يكسال اخير اشاره كرد و يادآور شد: انسان موجودي اجتماعي و نيازمند حضور در اجتماع است و اين نياز در دوران سالمندي بيشتر جلوه مي كند اما شيوع كرونا و قرنطينه و كاهش حضور سالمندان در تعاملات اجتماعي و كاهش دورهمي هاي خانوادگي، منجر به شيوع احساس تنهايي و افسردگي شده است.

به گفته اين استاد دانشگاه در سطح دنيا نيز بحث سلامت روان سالمندان در شيوع كرونا و همچنين كارهايي خلاقانه مانند "دورهمي هفتگي آنلاين با يك ليوان چايي" در گروه هاي دوستانه مطرح شده است. نكته قابل تامل ديگر تغيير سبك زندگي سالمندان و عادت به زندگي غير فعال است كه نگراني هايي را براي حضور مجدد سالمندان در جامعه و فعاليت هاي داوطلبانه بعد از كرونا ايجاد كرده است.

زنجري در ادامه در پاسخ به اين سوال كه آيا آماري از ميزان درگيري روحي و رواني سالمندان به دليل شيوع كرونا وجود دارد؟ اينطور توضيح داد: آمار دقيقي از مشكلات روان شناختي و يا تشديد بيماري هاي جسماني سالمندان در دوران شيوع ويروس كرونا در دست نيست، اما احتمال مي رود كه حدود نيمي از سالمندان تجربه اي از مشكلات متعدد روان شناختي مانند احساس تنهايي يا افسردگي يا اضطراب را داشته باشند. در مطالعاتي كه در ساير كشورها انجام شده اختلالات مرتبط با استرس به عنوان بيشترين مشكل رواني رايج در بين سالمندان در ايام كرونا ذكر شده است.

وي در ادامه به سياستگذاري هاي لازم در حوزه سالمندان اشاره كرد و گفت: در ايام شيوع ويروس كرونا مهم ترين سياست گذاري كمك كننده براي سالمندان در سه سطح ملي، محله اي و خانوادگي است؛ در سطح خانوادگي كمك به ارتقاء سواد رسانه اي سالمندان و پيشگيري از احساس تنهايي والدين سالمند بسيار كمك كننده است. در سطح محله اي نيز تشكيل گروه هاي داوطلبانه مورد اعتماد در محله براي كمك به سالمندان ناتوان در خريد مايحتاج روزانه كمك كننده است و در سطح ملي شناسايي و حمايت مالي بيشتر از سالمندان فقير مي تواند اندكي التيام بخش شرايط سخت پاندميك ويروس كرونا باشد.

1400/01/11  -  ٢٢:٣٩ / شماره خبر : ١٨٨٠٠ / تعداد نمایش : 22

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
 

دسترسی سریع
 
کتابخانه مرکزی
انتشارات دانشگاه
سامانه علم سنجی
کتابخانه دیجیتال
سامانه نوپا 
DSpace
 

 

آدرس : اوین بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، مرکز تحقیقات سالمندی

کد پستی: 1985713834

تلفنهای مرکز: 22180154-021

پست الکترونیک: IRCA@uswr.ac.ir

 

 

دانشگاه علوم توانبخشی وسلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریفرم ارتباطآرشیو اخبارنقشه سایت
Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences