سه شنبه ٢١ ارديبهشت ١٤٠٠
بروزرسانی
1400/02/07
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11071 | کل بازدید : 511526 
صفحه اصلي > اخبار 
اخبار > .
 


 

اجراي برنامه هاي آموزشي سالمندان در گروي واكسيناسيون كرونا

.

تهران - ايرنا - رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان كشور گفت: شرايط اپيدمي كرونا موجب شد تا بسياري از برنامه هاي آموزشي و مشاركتي سالمندان متوقف شود و اكنون اجراي اين برنامه ها در گروي واكسيناسيون كروناي سالمندان است.

تهران - ايرنا - رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان كشور گفت: شرايط اپيدمي كرونا موجب شد تا بسياري از برنامه هاي آموزشي و مشاركتي سالمندان متوقف شود و اكنون اجراي اين برنامه ها در گروي واكسيناسيون كروناي سالمندان است.

حسام الدين علامه روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: ارتقاي سلامت جسمي سالخوردگان در هدف سوم سند سالمندان ديده شده است و به طورقطع وزارت بهداشت كه توليت سلامت اين سند را برعهده دارد، اقدامات لازم را انجام خواهد داد و تاكنون نيز كارهاي خوبي انجام داده و سالمندان را در اولويت بندي ها قرار داده است به طوريكه واكسيناسيون اكنون براي اغلب سالمندان مقيم مراكز اقامتي بهزيستي انجام شده است.

وي اضافه كرد: به محض اينكه كار ورود واكسن هاي جديد يا توليد واكسن بومي اتفاق افتد واكسيناسيون سالمندان طبق اولويت بندي انجام شده و با نقشه راه تنظيم شده، تزريق خواهد شد.

رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان كشور گفت: انتظار مي رود واكسيناسيون سالمندان با سرعت بيشتري انجام شود چراكه اين گروه با خطرپذيري بيشتري روبرو هستند.

علامه با تاكيد بر اينكه ذي نفعان نهايي سند سالمندان و برنامه هاي آنان، خود سالمندان هستند، گفت: چون بسياري از برنامه هاي سالمندان به صورت حضوري برگزار مي شود، اغلب برنامه هاي آنها به علت كرونا، لغو شده و اين گروه از شرايط كرونا بسيار متاثر شده اند.

وي اظهار اميدواري كرد كه واكسيناسيون اين گروه پرخطر هرچه زودتر انجام شود تا بتوان برنامه هاي مرتبط با سالمندان را در دستگاه هاي مختلف پيگيري و تشويق كرد.

به گزارش ايرنا، نتيجه يك مطالعه بين المللي نشان مي دهد مناسب ترين شيوه توزيع واكسن كوويد 19 اين است كه افراد سالمند در اولويت قرار گيرند تا ميزان مرگ و مير ناشي از اين همه گيري كاهش يابد.

بر اساس آخرين آمار منتشر شده از سوي شوراي ملي سالمندان كشور، درحال حاضر هشت ميليون و 400 هزار نفر از جمعيت كشور را سالمندان تشكيل مي دهند.

ارتقاي سطح فرهنگي جامعه در خصوص پديده سالمندي، توانمندسازي سالمندان، حفظ و ارتقاء سلامت جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي سالمندان، تقويت حمايت هاي اجتماعي براي ارتقاي سرمايه اجتماعي، توسعه زيرساخت هاي موردنياز در امور سالمندي و تامين منابع مالي پايدار براي نظام حمايتي از سالمندان از اهداف سند ملي سالمندان است كه در مهرماه سال 99 به دستگاه هاي اجرايي ابلاغ شد و فروردين ماه امسال نيز از سوي سازمان برنامه و بودجه منتشر شده است.

سالمند فرد بالاي 60 سال در نظر گرفته مي شود و اگر در هر كشوري تعداد سالمندان بالاتر از 60 سال افزايش يابد، سطح توانمندي اقتصادي، رفاهي و اجتماعي را كاهش مي دهد.

در همين حال سخنگوي ستاد ملي مقابله در گفت وگوي اختصاصي با ايرنا از آغاز تزريق به افراد 80 سال به بالا از امروز (سه شنبه) هفتم ارديبهشت 1400خبر داد.

عليرضا رييسي افزود: آغاز واكسيناسيون فاز دوم كرونا از روز سه شنبه فقط براي افراد 80 سال به بالا خواهد بود. در اكثر شهرها و روستاهاي ايران، پرونده الكترونيك اين افراد در اختيار حوزه بهداشت قرار دارد و بنابراين از طريق تلفن و از مركز بهداشت با آنها تماس گرفته شده و در روز و ساعت مشخص براي تزريق واكسن كرونا دعوت مي شوند.

وي اظهار كرد: ممكن است برخي افراد داراي پرونده الكترونيك سلامت نباشند كه در اين زمينه مقرر شد همه روساي دانشگاه هاي علوم پزشكي در سراسر كشور، شماره تلفني را از هفته آينده يعني 11 ارديبهشت 1400 اعلام كنند تا افراد 80 سال به بالا كه با آنها تماس گرفته نشده، با آن شماره تلفن تماس گرفته و اطلاعات آنها جهت واكسيناسيون كرونا ثبت شود.

رييسي ادامه ادامه داد: بنابراين هيچ گونه مراجعه حضوري براي ثبت نام واكسيناسيون افراد 80 سال به بالا به مراكز بهداشتي و درماني نخواهيم داشت و اطلاعات به صورت تلفني اخذ و ثبت مي شود.

برچسب ها
- ويروس كرونا
- سالمندان
- سازمان بهزيستي كشور
منبع خبر:
 ايرنا
 
    تاریخ: ۰۸:۱۷ - ۰۷/۰۲/۱۴۰۰   بازدید: ۱

1400/02/07  -  ١٠:٢٣ / شماره خبر : ١٩٠١٠ / تعداد نمایش : 13

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
 

دسترسی سریع
 
کتابخانه مرکزی
انتشارات دانشگاه
سامانه علم سنجی
کتابخانه دیجیتال
سامانه نوپا 
DSpace
 

 

آدرس : اوین بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، مرکز تحقیقات سالمندی

کد پستی: 1985713834

تلفنهای مرکز: 22180154-021

پست الکترونیک: IRCA@uswr.ac.ir

 

 

دانشگاه علوم توانبخشی وسلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریفرم ارتباطآرشیو اخبارنقشه سایت
Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences